Wirtualny alkomat online - ile mogę wypić i jechać?

Weekendy i święta to czas wzmożonych kontroli trzeźwości na drogach i dylematów kierowców: „Czy mogę już prowadzić?”. Dopuszczalna w Polsce zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej pojazd wynosi maksymalnie 20 miligramów w 100 ml krwi (0,2 promila) lub 10 miligramów w 100 ml wydychanego powietrza (0,1 promila).

Jak sprawdzić, czy następnego dnia po imprezie jesteśmy już gotowi na samodzielny powrót do do domu samochodem czy jednak powinniśmy wzywać taksówkę?

Warto pamiętać, że zawsze możemy udać się (oczywiście pieszo lub z pomocą innego trzeźwego kierowcy) na najbliższy komisariat policji i poprosić o bezpłatne zbadanie trzeźwości. W wielu drogeriach i aptekach dostępne są też niedrogie domowe testy trzeźwości. To najpewniejsze sposoby, by stwierdzić, czy nasz organizm poradził już sobie ze spożytym alkoholem.

Orientacyjnie możemy skorzystać z tzw. „wirtualnych alkomatów”. Są to internetowe kalkulatory trzeźwości, które pomagają obliczyć szacowane stężenie alkoholu po określonym czasie po spożyciu alkoholu o określonej mocy.

Oczywiście wskazanie takiego kalkulatora nie jest nigdy w stu procentach pewne. Szybkość wydalania alkoholu z organizmu zależy od wielu czynników takich jak: masa ciała, płeć, poziom stresu, aktywność fizyczna i indywidualne predyspozycje. Dodatkowo liczy się to, czy przyjęliśmy alkohol na pełny czy pusty żołądek, czy spożywaliśmy wcześniej tłuste potrawy (działają spowalniająco na przyswajanie alkoholu) oraz w jakim tempie wypiliśmy porcję alkoholu. Dlatego wirtualne alkomaty lepiej wykorzystać do orientacyjnego planowania, ile alkoholu i do której godziny możemy wypić, a przed wyruszeniem w trasę skorzystać z bardziej wiarygodnego testu trzeźwości.

Alkomaty wirtualne - jakie limity alkoholu są w krajach UE?

Limit alkoholu w 100ml krwi Kraje Europy
0 Czechy, Węgry, Włochy, Rumunia, Słowacja
20 (0,2 promila) Cypr, Estonia, Polska, Szwecja
40 (0,4 promila) Litwa
50 (0,5 promila) Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Szkocja
80 (0,8 promila) Malta, Wielka Brytania, Walia

Uwaga! W niektórych krajach limity promili alkoholu we krwi są bardziej surowe dla niektórych grup kierowców, np. zawodowych kierowców ciężarówek.

Jak widać, są kraje, w których trzeba zachować absolutną trzeźwość, wsiadając za kierownicę. Jednak w większości krajów Europy regulacje dotyczące zawartości alkoholu we krwi są nieco bardziej liberalne niż w Polsce. Nie oznacza to jednak, że picie napojów procentowych przed jazdą jest bezpieczne. Dopuszczalne limity stworzone są z myślą o osobach, które, na przykład, zażywają leki z niewielką zawartością alkoholu.

Za kierownicę powinno się wsiadać, będąc całkowicie trzeźwym, gdyż nawet niewielkie stężenie alkoholu w organizmie może powodować opóźnienie reakcji na drodze. Poniżej tabelka opisująca reakcje organizmu w zależności od ilości promili alkoholu we krwi:

Kalkulator trzeźwości - jak reaguje Twój organizm

0,3 – 0,4 promila Zaburzenia koncentracji, obniżony krytycyzm, łatwo rozpraszająca się uwaga, pogorszenie widzenia, nieznaczne zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
0,5 promila Dłuższy czas adaptacji oka po nagłej zmianie natężenia światła, euforia
do 0,7 promila Dłuższy czas reakcji na osoby lub przedmioty pojawiające się w polu widzenia, brawura, gadatliwość, zmniejszona zdolność oceny swoich możliwości, znacznie słabszy refleks, przyspieszone bicie serca
do 2 promili Zaburzenia równowagi, obniżenie progu bólu, pogorszenie zdolności logicznego myślenia, drażliwość, pobudzenie, możliwa agresja
do 3 promili Wyraźne zaburzenia równowagi, zataczanie się, przewracanie się, niewyraźna mowa, bełkotanie, znaczna utrata kontroli nad ciałem, niezdolność do racjonalnego myślenia
do 4 promili Stan zagrożenia zdrowia – obniżenie temperatury ciała, obniżenie ciśnienia, możliwość zapadnięcia w śpiączkę, zaburzenia świadomości, senność
dpowyżej 4 promili Stan zagrożenia życia – zatrucie, możliwość porażenia układu oddechowego i krwionośnego

Po raz kolejny warto jednak zauważyć, że każda osoba ma inny próg tolerancji alkoholu, zależny od wielu czynników. Są osoby znacznie bardziej wrażliwe, ale też takie – jak każdy z nas na pewno słyszał w mediach – które nawet przy 5 lub 6 promilach we krwi utrzymały się przy życiu. W Polsce rekordowe stężenie alkoholu odnotowano u kierowcy, który spowodował wypadek śmiertelny i sam zmarł kilkanaście dni po zdarzeniu. W trakcie badania miał 14,8 promila we krwi.

Czy wiesz, że...?

Wielu naukowców próbowało stworzyć wzór na obliczenie zawartości alkoholu we krwi. Najbardziej popularny jest wzór Erika Widmarka, na którym opiera się wiele kalkulatorów trzeźwości. Bierze on pod uwagę ilość wypitego czystego alkoholu, masę ciała oraz zawartość wody w organizmie.

Nie masz pewności, ile alkoholu możesz wypić przed podróżą? Z pomocą przychodzi wirtualny alkomat online. Ten kalkulator promili orientacyjne poinformuje Cię, kiedy będziesz mógł bezpiecznie usiąść za kierownicą. Wystarczy uzupełnić kilka danych.

Wirtualny alkomat online - jak to działa?

Kalkulator alkoholowy działa w oparciu o niezbędne informacje potrzebne do obliczenia zawartości promili we krwi. By sprawdzić trzeźwość, w pierwszym kroku należy podać: wiek, wzrost, wagę i płeć. Następnie trzeba uzupełnić ilość wypitego alkoholu, jego rodzaj i zawartość procentową. A ostatnie dane, jakich wymaga kalkulator trzeźwości, to czas spożycia alkoholu i stopień wypełnienia żołądka. W odpowiedzi zobaczysz wykres, na którym określono stan trzeźwości od momentu rozpoczęcia picia do 3,5 godziny po jego zakończeniu. Wykorzystując alkomat wirtualny, dowiesz się, w jakich godzinach znajdujesz się w stanie trzeźwości i absolutnej trzeźwości.

Alkomat online - czy kalkulator promili jest wiarygodny?

Wyniki podane przez kalkulator alkoholu należy traktować jako orientacyjne. Na tempo wchłaniania alkoholu wpływa bowiem wiele czynników, jak czas picia czy rodzaj spożytego posiłku. Z tego powodu alkomat internetowy pomaga raczej w zaplanowaniu spożycia alkoholu, niż daje pewną informację o trzeźwości. Przed wyjazdem warto dodatkowo zakupić alkomat lub udać się na komisariat policji i poprosić o bezpłatne badanie. Pomimo to wirtualny alkomat pozostaje bardzo przydatnym narzędziem. Możesz bowiem liczyć na to, że dzięki jego wskazaniom bez przeszkód wyruszysz w drogę w zaplanowanym terminie.